Návrat na stránku svedectvá-zatajovaná pravda o zrode komunizmu

Obete Osvienčimu žalujú Busha

V súdnom procese, v ktorom obete koncentračného tábora Osvienčim žalujú amerického prezidenta Georgea W. Busha a žiadajú odškodné vo výške 400 miliónov dolárov (11,6 mld. Sk), sa bude musieť pred súd dostaviť aj samotný prezident a k obžalobe zaujať stanovisko.

Príslušný súd v New Yorku dal Bushovi na vypracovanie stanoviska k predmetu žaloby lehotu 20 dní. O rozhodnutí súdu informoval vo štvrtok advokát osvienčimských obetí, düsseldorfský právnik Peter Wolz.

Žalobcom je v tomto prípade medzinárodná projekčná skupina, špecializujúca sa na podávanie hromadných žalôb, týkajúcich sa nacistického vyhladzovacieho tábora Osvienčim. Podľa názoru skupiny časť Bushovho rodinného dedičstva pochádza z práce, ktorú odviedli väzni z Osvienčimu. Starý otec súčasného prezidenta USA Prescott Bush totiž počas vojny obchodoval s nacistami a ako spolumajiteľ oceliarskej firmy tak profitoval z otrockej práce osvienčimských väzňov, uvádza sa v žalobe.

Americký prezident však podlieha počas výkonu svojej funkcie imunite a tento fakt súdny proces komplikuje. Obete holokaustu sa v októbri obrátili na Senát USA s požiadavkou o začatie procesu, ktorý by vyústil do odchodu Busha z úradu. Senátori túto požiadavku IPAS odmietli.

Pred tromi rokmi sa medzinárodná projekčná skupina na podávanie hromadných žalôb, týkajúcich sa nacistického vyhladzovacieho tábora Osvienčim v zastúpení Petra Wolza obrátila na americký súd so žalobou na vládu USA a žiadala od nej vyplatenie odškodného vo výške 40 miliárd dolárov (1,16 bilióna Sk).

Podľa názoru skupiny mohli USA v roku 1944 zabrániť smrti viac ako 400-tisíc maďarských židov, keby americké vojenské lietadlá zbombardovali prístupové cesty a železničnú trať, vedúcu k táboru.

Príslušný federálny súd vo Washingtone vtedy vyhlásil, že v tejto veci nie je oprávnený konať a poukázal na suverenitu štátu vo vojenských rozhodnutiach.

TASR