hlavna stranka

Impérium v úpadku -alebo posledné varovanie?

 English version

            Na úvod. chcem zdôrazniť, že ak niekto vysloví kritiku americkej politiky alebo všeobecne politiky Západu neznamená to že je antiamerikanista alebo antisemita, jednoducho je unavený z toho, že mu niekoľko rokov vtĺkajú do hlavy kto je nepriateľ a potom mu zase tie isté média vymývajú mozog, a vtĺkajú do hlavy, že  ten čo bol nepriateľom už je spojenec a naopak.

            Dnes už nebohý Václav Eminger, ktorý prežil peklo nacistických a neskôr komunistických lágrov, počas svojho života neustále upozorňoval na súčasné skryté hrozby. Tichá hrozba pro Austrálii     http://www.szcpv.org/04/odboj.html - eminger2
Bohužiaľ bezúspešne, súčasná realita potvrdzuje, že jeho varovania nadobúdajú čoraz konkrétnejšie kontúry.
           Ako potvrdzujú historické fakty, politické piruety USA vskutku zarážajú aj samotných zástancov Ameriky, bez pomoci ktorej by sotva boli odstránené dva najobludnejšie totalitné systémy v Európe –nacistický a neskôr komunistický, ktoré po sebe zanechali milióny obetí.

            Za najväčšiu chybu Západu možno považovať diabolský pakt zo Stalinom, ktorého diktátorský režim si následne so súhlasom spojencov na dlhé desaťročia uzurpoval ako vojnovú korisť podstatnú časť strednej a východnej Európy.
S nástupom studenej vojny, stratou jadrovej hegemónie Ameriky sa postupne menili aj jej politické postoje. S bývalých spojencov sa stali nepriatelia a naopak.
             Najmarkantnejšie sa to prejavilo voči bývalej Juhoslávii, ktorá podporovaná USA a spojencami dokázala viesť úspešnú partizánsku vojnu a za cenu ťažkých obetí blokovať niekoľko nemeckých divízii. Josip Broz Tito dokázal vzdorovať aj Stalinovi a udržať až do svojej smrti nezávislosť a suverenitu svojej krajiny, ktorá bola odstrašujúcim príkladom pre býv. ZSSR a jeho satelity. Mnoho emigrantov, utekalo na západ práve cez bývalú Juhosláviu. Po okupácii Československa  v auguste 1968 sa takmer milión juhoslovanských dobrovoľníkov hlásilo na pomoc Čechom a Slovákom.  Z bývalého spojenca Západu a slobodnej bašty z čias  „studenej vojny“ sa stal pre Západ problémový štát v ktorom NATO uskutočnilo najväčšiu vojenskú operáciu v Európe od konca II. Sv. vojny, ospravedlnenú genocídou moslimov srbskou armádou s konečným cieľom, rozdelenia Juhoslávie a vzniku samostatného Kosova s prevahou moslimov.
           Z mudžahedínov , nazývaných  Rádiom Slobodná Európa a Hlas Ameriky -bojovníkmi za slobodu, ktorí s pomocou CIA a rakiet Stinger  osem rokov odolávali sovietskej okupačnej armáde, sú dnes teroristi a v Afganistane je už iná okupačná armáda. (Poznamenávam, že Bin Ladin bol vtedy agentom CIA).
            Uvedené tri zakopnutia USA a všeobecne Západu, analyzujúc slová V. Emingera, sa však nevyrovnajú kardinálnej a osudovej chybe, ktorou je fakt, že USA sa rozhodli spáchať postupnú a pomalú ekonomickú samovraždu, tým že z najľudnatejšieho komunistického štátu urobili najväčšiu továreň Ameriky a neskôr celého Západu.
            Vďaka, neodpustiteľne- trestuhodnej a ľahkomyseľnej chamtivosti kapitánov vlajkových lodí amerického kapitálu sa na rozdiel od tvrdohlavých sovietskych komunistov, Čína dostala k sofistikovaným technológiám Západu úplne zadarmo a bez pôžičky od Svetovej banky.  Hovoriť preto dnes o zániku komunizmu je scestné a neúprimné. Komunistická Čína sa stáva, vďaka proexportenej politike ekonomickou a postupne aj vojenskou veľmocou, ktorá na to na rozdiel od USA zadĺžených obrovským deficitom jednoducho má a to sa expanzia čínskych automobiliek do Južnej Ameriky ešte len  začína.
             Za zamyslenie stojí prečo USA pripravili nielen o prácu svojich vlastných občanov ale prečo hospodársky nepomohli Južnej Amerike, kde bol rovnako dostatok lacných pracovných síl a z hľadiska eliminovanie promarxistických trendov bolo by to produktívnejšie. Rozhodla opäť chladná vypočítavosť - čínska pracovná sila bola ešte lacnejšia.
            Osem rokov vlády G. Busha ml. v plnej nahote ukázalo, že ekonomika USA stojí podobne ako ekonomika býv. ZSSR na hlinených nohách. Krach spoločnosti WorldCom a Enron, pokles exportu, presun kapitálu a súčasná hypotekárna kríza s nerozvážnou finančnou politikou Buschovej administratívy, ktorá po nástupe k moci najprv drasticky znížila úrokové sadzby a po takmer 50%-nom poklese dolára ich prudko zvýšila, urobili zo státisicov občanov USA bezdomovcov.  V rozpore s tým, bez pozitívneho výsledku, G. Bush bezuzdne vyplytval obrovské ekonomické zdroje daňových poplatníkov v posadnutosti v boji s terorizmom, ktorý Bohužiaľ neraz vznikol aj pričinením samotných USA.
              Súčasná Amerika je chorá krajina, ktorá potrebuje zmenu. Ako uvádza jeden z kandidátov v tohtoročných prezidentských voľbách John Edwards: zatiaľ čo spoločnosti ako ExxonMobil dosahujú rekordné zisky, stredná trieda je čoraz slabšia a 200 000 amerických mužov a žien- vojnových veteránov, ktorí s hrdosťou nosili vojenskú uniformu je dnes na ulici a spí pod mostom.
              Sloganom Clintonovej prezidentskej kampane bol slogan “ Je to v ekonomike -hlupák!“ V súčasnej globálnej ekonomike to platí dvojnásobne. Len blázon by si dnes mohol namýšľať, že svetový konflikt by skončil víťazstvom pre jednu stranu.  To po nástupe prezidenta Ronalda Reagana pochopil aj Gorbačov. Býv. ZSSR stratil dych s ekonomikou vtedajších USA.
            Dnes sa karta obracia a dych začínajú strácať samotné USA s astronomickým deficitom,  so 70% -ným prepadom domácej meny od nástupy Buschovej administratívy, čo v konečnom dôsledku otriaslo dôverou v americký dolár a postupne môže znamenať prechod na obchodovanie so spoľahlivejšími menami. (Irán už ropu nepredáva v dolároch).
              Čína, ktorej ekonomika je založená na exporte a nie na hypotékach, so svojimi  biliardovými devízovými rezervami dnes paradoxne pomáha sanovať americké banky postihnuté hypotekárnou krízou.
             Je najvyšší čas sa zobudiť a ak novembrové voľby v USA súčasný úpadok nezastavia, postihne nás to s oveľa horšími následkami, vrátane Európy, ako podľa tých najpesimistickejších prognóz.
             Je najvyšší čas si uvedomiť, že pre Západ existujú oveľa väčšie hrozby akou je podľa G. Busha Irán.
Modlím sa aby si to uvedomili aj naši  izraelských „spolubratia“, ktorí majú v rukách vplyv na  väčšinu ekonomiky USA, modlím sa aby nebolí prvými, ktorí budú konvertovať kapitál v čínskych a zahraničných bankách, pretože tentokrát sme na jednej  lodi a ako uvádza bývalý prezidentský kandidát a poradca Patrick J. Buchanan vo svoje knihe Death of The West, Izrael sa môže stať  bez USA v budúcnosti len metaforou. Bolo by príliš naivné si nahovárať, že Čína, ktorá už dvakrát prepadla vlastných spojencov, ( v roku 1979 Vietnam a v roku 1968 pri rieke Usuri  býv. ZSSR), bude pri presadzovaní svojich budúcich ekonomických záujmov dobrácka a láskavá. Historické skúsenosti by mali varovať, ako sa nadľahčene vraví,  Mojžiš vyviedol izraelitou z Egypta a Stalin z politbira.

                                   
Jozef Paluch-Chicago, January 16.2008

hlavna stranka