Hlavná stránka

Bývalí politickí väzni vyzývajú k ukončeniu nenávisti a tolerancii k iným názorom


Zdieľať  | 

Svetové združenie bývalých politických väzňov s krajným  znepokojením prijalo správu o pokuse politickej vraždy predsedu vlády Róberta Fica, ktorému prajeme skoré uzdravenie.

Výzvu k ukončeniu  permanentných politických protestov a mediálnej hystérie iniciovaných opozíciou po riadnych a demokratických parlamentných voľbách zverejňujeme na webovej stránke združenia, nakoľko ako jediné občianske združenie zastupujúce bývalých politických väzňov a obete stalinizmu a komunizmu, pre nedostatočnú podporu zo strany štátu nemôžeme vydávať vlastný časopis.

Po zmene politického systému v roku 1989 sme s nádejou očakávali návrat k demokracii, slobodným voľbám, slobode zhromažďovania  a hlavne slobodnému prejavu a tolerancii k iným názorom, ktoré bývalý režim represívne potláčal od februára 1948.

Bezprecedentný atentát na premiéra  je žiaľ vyústením neschopnosti a nezmierenia sa s  výsledkom  volieb opozičnými politickými stranami, ktoré  sa rozhodli ísť cestou konfrontácie a organizovaných protestov s tolerovaním nenávistných a urážlivých vulgárnych prejavov k politikom, ktorými testovali čo si môžu dovoliť.

V atmosfére nenávistných prejavov a výziev k zatváraniu politikov je rovnako ako v prípade účasti časti fanúšikov pri športových podujatiach len otázkou času kedy sa potlačia normy racionálneho správania a začne prevládať davová psychóza, pri ktorej sa nechajú inak normálni ľudia vyhecovať ku konaniu, ktoré s ľudskosťou nemá nič spoločné tak ako tomu bolo v prípade 71 ročného Juraja Cintulu, ktorý sa nechal ovplyvniť a zmanipulovať natoľko, že stratil zmysel pre racionálne uvažovanie. Na webovej stránke združenia sme uverejnili príspevok o protestoch v Poprade s názvom Protesty za demokraciu alebo ďalšia manipulácia?
Žiaľ ministerstvu vnútra sme aj v čase bývalej vlády neúspešne predkladali projekt zameraný na  prevenciu a potláčanie nenávistných prejavov a extrémizmu.
 
Paradoxne hoci sa zvyšovali stavy zamestnancov odboru boja proti extrémizmu ako potvrdzuje monitoring nenávistných prejavov a trestných činov extrémizmu za rok 2022 zo 167 prípadov bolo len minimum označených ako podnecovanie nenávisti kvôli politickému presvedčeniu. Väčšinu tvorili prípady nenávistných prejavov proti Rómom, komunite LGBT kvôli sexuálnej orientácii a prechovávania a rozširovania extrémistických materiálov. Je všeobecne známe, že SIS a polícia na jednej strane priamo svojou účasťou monitorovali každý protest proti násiliu spáchanému rómskou minoritou. Na druhej strane sa nevenovala dostatočná pozornosť nenávistným prejavom a osobám, ktoré sa pravidelne zúčastňovali na organizovaných politických protestoch. Premiér dokonca v nedávno uverejnenom videu predpovedal, že je otázkou času kedy na Slovensku dôjde k vražde politika.

Ako potvrdzuje video z účasti Juraja Cintulu 24. 4. 2024 na organizovanom proteste v Dolnej Krupej, jeho verejne vyjadrenia a vulgarizmy mali byť predmetom záujmu SIS a polície.

  V prípade politických protestov aj  v čase demokracie sú tieto žiaľ organizované záujmovými skupinami v pozadí a účastníci protestov si pritom ani neuvedomujú, že sú manipulovaní. Klamali by sme sami seba keby sme tvrdili, že tzv. farebné revolúcie  financované zahraničnými organizáciami po celom  svete  boli spontánne bez politického pozadia. Oranžová revolúcia v roku 2013 na Ukrajine, skončila strieľaním príslušníkov policajných zložiek a vyústila ku krvavému bratovražednému vojnovému konfliktu.

Atentát na slovenského premiéra v  v čase vojnovej hystérie, ktorá môže byť vyústiť k 3 svetovej vojne bez  víťazov kedy porazenými bude celé ľudstvo, bude mať politický dopad presahujúci Slovensko.

Nikto nemá právo a patent na absolútnu pravdu a ak opozícia nepochopí, že značná časť slovenskej verejnosti má rovnaký názor na riešenie vojnového konfliktu na Ukrajine aký má Róbert Fico,  je to cesta, ktorá vedie len k nenávisti a eskalácii napätia.  Je nepopierateľným faktom, že časť verejnosti má za to, že Západ mal po  rozpade ZSSR  rešpektovať zásadu ži a nechaj žiť,  teda nechať žiť aj obyčajných občanov Ruska, ktorí po rokoch diktatúry a upierania náboženskej slobody  chceli slobodnejšie a lepšie žiť. Obrovské nerastné bohatstvo už kapitalistického a kresťanského Ruska sa avšak stalo hlavným  dôvodom rozširovania NATO k ruským hraniciam.

Vyzývame  preto všetky politické strany a občanov Slovenska k návratu k demokratickým hodnotám, ktorých neoddeliteľnou súčasťou je  aj tolerancia   k iným názorom.

                                               Svetové združenie bývalých politických väzňov

hlavna stranka