hlavna stranka

Otvorený list -žiadosť o obnovenie bezplatnej prepravy v MHD Košice pre obete komunistického režimu
 


Zdieľať  | 


                              
 SVETOVÉ ZDRUŽENIE BÝVALÝCH   POLITICKÝCH VÄZŇOV

 IČO: 37796542   DIČ:  2021593816                                                                                                         
Nám. Sv. Egídia 102/10, 058 01 Poprad
Tel:++421 52 7722626, ++421 903 142771
email: szcpv@szcpv.org
http://www.szcpv.org

Vážený pán
Primátor mesta Košice
Magistrát mesta Košice  
Tr. SNP 48/A 040 11 Košice

sekretariatprimatora@kosice.sk

                                                                                                         Poprad 3. 10.  2019

Otvorený list -žiadosť   o obnovenie bezplatnej prepravy v MHD Košice pre obete komunistického režimu 

Vážený pán primátor, s poľutovaním sme prijali Vaše rozhodnutie zrušiť od 1. 9. 2019 bezplatnú prepravu v MHD pre bývalých politických väzňov a obete komunistického režimu, najmä z radov násilne odvlečených NKVD do pracovných táborov v bývalom ZSSR s označením GULAG.
Je to pre nás o to bolestivejšie, že je to podobne ako v Prešove rozhodnutie  kandidáta pravicových strán.  Bohužiaľ, musíme konštatovať, že primátori tzv. ľavicových strán takto necitlivo k obetiam  komunizmu nikdy nepristupovali.

Považujeme toto rozhodnutie  za nešťastné pretože  k nemu došlo v roku kedy si budeme pripomínať 17. novembra, ktorý sa stal Dňom boja za slobodu a demokraciu,  30 výročie  pádu komunistického režimu.  K slobode a demokracii prispeli aj mnohí politickí väzni a bola vykúpená množstvo obetí a utrpením rodín, ktoré prišli o svojich živiteľov. A dodávame, že mnohí sú dnes vo svojich funkciách  vďaka zmene politického systému v roku 1989.

            Mnoho našich občanov  v gulagoch zahynulo krutou smrťou a odškodnení podľa zákona č.319/90 Zb.  boli ich príbuzní, súrodenci a deti. Tí majú  nárok na bezplatné cestovné a nie všetci z nich už dosiahli vek 70 rokov. V zmysle zákona č. 119/90 Zb. boli rehabilitovaní aj bývalí politickí väzní, ktorí boli odsúdení po normalizácii v roku 1968 a tí rovnako nedosiahli vek 70 rokov.  

Keďže vzhľadom na vek sa jedná o zanedbateľný počet oprávnených osôb, čo nemôže zaťažiť rozpočet mesta Košice, považujeme Vaše rozhodnutie za kontraproduktívne, nielen z morálnych dôvodov  ale aj  z dôvodu, že k nemu došlo pár mesiacov pred voľbami.

 Bohužiaľ sa potvrdzujú slová bývalého predsedu vlády, ktorý vo svojom   videu na zverejnenom sociálnych sieťach vyhlásil, že ak sa dostanú k moci pravicové strany  povedie to k devastácii sociálneho štátu.
VIDEO Pôjdu po všetkom! Fico takto varuje pred opozíciou
https://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/VIDEO-Pojdu-po-vsetkom-Fico-takto-varuje-pred-opoziciou-317793
Ak nebude Smer – SD vo vláde, budeme vidieť devastáciu sociálneho štátu. „A pôjdu po všetkom,“ zopakoval hneď dvakrát predseda strany Robert Fico na stretnutí s odborármi. Príhovor zverejnil na sociálnej sieti.
Pripomíname, že  necitlivý prístup tzv. pravicových strán v minulosti v sociálnej oblasti  bol jednou z príčin prečo neuspeli vo voľbách  a ak sa nezmení pomôže vo voľbách v roku 2020 nielen strane SMER-SD ale aj  strane ĽS NS a strane sudcu Štefana Harabina.

Vážený pan primátor, toto nie je otázka peňazí ale otázka etiky a morálky vo vzťahu k obetiam komunizmus a stalinizmu. Je poľutovaniahodné, že tzv. pravicoví primátori, na rozdiel od primátorov ľavicového Smeru –SD, vždy odmietajú byť ľudskí a spravodliví k obetiam komunizmu. Paradoxne tieto obete nájdu viac pochopenia u bývalých členov komunistickej strany a tzv. ľavičiarov.

Podľa tarify MHD Košice platnej od 1. 9. 2019 nárok na bezplatnú prepravu majú poslanci NR SR a sudcovia ÚS SR, ktorých finančný príjem jej neporovnateľný s príjmom  našich členov.  Viacerí z nich nás so slzami v očiach  upozornili, že zatiaľ čo pre nich sa bezplatné cestovné zrušilo, skupiny Rómov s deťmi cestujú bez zakúpenia cestovných lístkov a v konkrétnom prípade siedmych Rómov s kočiarom výzvu vodiča, aby si kúpili aspoň jeden lístok ignorovali.  

Po skúsenostiach s politikmi s radov SDKÚ, KDH, SAS  a iných tzv. pravicových strán, čo potvrdzuje aj odpoveď primátorky Prešova pani Turčanovej, ktorú sme uverejnili na našej webovej stránke  http://www.szcpv.org/15/turcanova.html  si už nerobíme ilúzie, že sa tento  neprimerane tvrdý a bezohľadný prístup k obetiam bývalého režimu zmení. V Bratislave sa zrušenie bezplatného cestovného po negatívnych reakciách na podnet poslanca pána Jána Budaja nakoniec obnovilo, pocit sklamania však z nás už navždy ostal.
Priali by sme si, aby ste Váš postoj k zrušeniu bezplatného cestovného pre oprávnené osoby odškodnené podľa zákona č. 119/90.Zb., zákona č.319/90 Zb. a zákona č. 219/2006 Z. z. o protikomunistickom odboji prehodnotil.

S úctou

František Bednár
 predseda SZBPV

Na vedomie: TASR, SITA
Poslanecké kluby a poslanci  NR SR
Kancelária prezidenta SR
Mesto Prešov


Tarifa DPMK, a. s. pre mestskú hromadnú dopravu s účinnosťou od 01. 09. 2019

Prepravný poriadok a tarifa- Dopravný podnik Bratislava, akciová spoločnosť, platný od 16.9 2019


Radiožurnál 7. 10. 2019 https://www.youtube.com/watch?v=VEUcl3oq0OE&feature=youtu.be

RTVS Správy 8. 10. 2019 -Obetiam režimu zrušili bezplatnú prepravu v MHD
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/200128

https://www.youtube.com/watch?v=53Z8qS-bkek&feature=youtu.be

hlavna stranka